Brainiac

Brainiac chemia,eksperymenty i dużo więcej!


#1 2007-07-19 16:59:22

Blaster

Doświadczony Brainiac

11893018
Zarejestrowany: 2007-07-19
Posty: 123
Punktów :   

kometa

Komety to produkt pirotechniczny, którego efektem jest lecąca paląca się kula zostawiająca za sobą snop iskier, zwany "ogonem" komety. By znalazły się w powietrzu, wystrzeliwane są z rur zwanych moździerzami, zależnie od ilości prochu miotającego mogą wylatywać na różne wysokości „zasypując” niebo świetlistymi iskrami. Zazwyczaj w pokazach pirotechnicznych, są wypełnieniem całości – wystrzeliwane są razem z szelkami, wtedy zakrywają niższe partie nieba.
   Przy użyciu różnych substancji chemicznych, które wchodzą w skład mieszaniny pirotechnicznej znajdującej się w kometach, można uzyskać różne efekty, czy to kolorowe iskry, mrugające iskry, dłuższe „ogony” i wiele innych. Kometa składa się z papierowej obudowy w kształcie walca (w moim przypadku), w środku którego silnie sprasowana jest odpowiednia mieszanina pirotechniczna, jest to bardzo ważny element, od którego zależy jakość komety. Z jednej strony jest zatyczka, z drugiej natomiast papierowa tekturka ochronna, przez której środek przechodzi lont, czy stopina pirotechniczna:





   Aby własnoręcznie wykonać kometę, najpierw potrzebna jest papierowa obudowa, ja do tego celu użyłem rolki na którą nawinięta jest folia aluminiowa czy papier śniadaniowy. Dla wzmocnienia obkleiłem ją papierem. Taką małą szeroką rurkę, zatkałem z jednej strony zatyczką składającą się z papieru toaletowego i wikolu (schnie ok. 1dzień). Teraz należy sporządzić odpowiednią mieszaninę pirotechniczną. Ja na początek użyłem tej mieszanki:

Mrugająca żółta do kometek:
Proch Czarny 75g
Szczawian sodu (Na2C2O4) 10g
Aluminium (Al) - Proszek 0,063mm 7g
Siarka (S) 8g
Dekstryna żółta ([C6H10O5]n*xH2O) 6g


 

   Odważyłem 40g takiej mieszanki, po czym w pojemniku zwilżyłem ją acetonem, następnie wkładając ją do uprzednio wykonanego opakowania, ubiłem ją siłą ręki za pomocą drewnianego walca. Taka już prawie wykonana kometka musi wyschnąć. Po paru godzinach (zależnie od pogody) kometka powinna być sucha - nie może być wyczuwalny aceton. Następnie wycinamy kółko z tektury, które pasuje do naszej komety i robimy w nim dwie dziurki na lont czy stopinę (ostatnio stosuje po dwie sztuki stopiny dla pewniejszego zapłonu). Teraz wiercimy małym wiertłem otwory na lont/stopinę. Kiedy już je wykonamy, to wkładamy do nich stopiny/lonty, a na to zakładamy nasze kółko z tektury, tak by nasze zapalniki wystawały. Lont/stopina powinna wystawać około 1,5 do 2cm i końcówka lontu, czy stopiny, która ulegnie zapłonowi od ładunku miotającego powinna być ścięta ukośnie - ułatwi to zapłon lontu/stopiny.


Zamieszczam, iż nie ponoszę odpowiedzialności za skutki moich postów oraz receptur w nich zawartych.
Zapraszam wszystkich do rejestracji.
Nitrogliceryna to napój z BOOMbelkami.

Offline

 

#2 2007-08-01 13:37:31

HMTD

Richard Hammond

Zarejestrowany: 2007-07-30
Posty: 213
Punktów :   

Re: kometa

robiłem taką


Rejestrujcie sie na http://www.prizpass.pl/index.php?ref=ANFO  bardzo fajna stronka można zarabiać

Offline

 

#3 2007-08-22 11:01:24

1DARWIN

Doświadczony Brainiac

Skąd: rawicz
Zarejestrowany: 2007-08-09
Posty: 111
Punktów :   
WWW

Re: kometa

ja nie i wcale niechce


      ///////
     ( o  o )           
--ooO-( )-Ooo--
  Co sie gapisz?

Offline

 

#4 2008-01-03 17:27:29

Michasze

Uczeń

Zarejestrowany: 2007-12-31
Posty: 8
Punktów :   

Re: kometa

Troche trudne A nie wie ktoś jak zrobić taką troche łatwiejszą rakiete??

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
LA2 c Galerie - Ferienreihenhaus LA2 Julianadorp